Żylaki kończyn dolnych. Owrzodzenia żylne. Skąd biorą się żylaki?


   Żylaki kończyn dolnych są efektem choroby którą nazywamy przewlekłą niewydolnością żylną. Do ich występowania predysponują nas czynniki genetyczne ale także i cywilizacyjne. Praca w warunkach stojących i siedzących potęguje ryzyko wystąpienia zmian żylakowatych. Nie bez znaczenia pozostają czynniki dietetyczne, czy też wysiłek.

   Wśród Pacjentów istnieje czasem przekonanie, że występują “żylaki wewnętrzne” i “żylaki zewnętrzne”. Żylny system naczyniowy składa się z dwóch układów: głębokiego i powierzchownego. W warunkach prawidłowych, tych fizjologicznych ok 90% krwi odpływa z kończyn dolnych układem głębokim, natomiast tylko około 10% powierzchownym. Występowanie zastawek żylnych dotyczy w większej części układu powierzchownego i to właśnie z nim pojawia się najwięcej problemów związanych z żylakami. Poszerzenie żył powierzchownych, które fizjologicznie występuje przy wyższej temperaturze ciała i otoczenia nabiera rozmiarów, które przestają być kontrolowane. Dochodzi do poszerzenia naczyń z ich niedomykalnością zastawkową i w efekcie tego wystąpieniem patologicznego refluksu i  nadciśnienia żylnego.

    Wyżej wymieniony mechanizm jest główną przyczyną pojawienia się zmian żylakowatych, które najczęściej obserwujemy w okolicach goleni. Istotną jednak ich leczenia jest poznanie miejsca refluksu, czyli lokalizacji skąd powstaje nadciśnienie. To właśnie badanie USG color doppler jest złotym standardem do ich weryfikacji. Koniecznie jest zatem, aby przed przystąpieniem do leczenia ….zrobić dobrą diagnostykę.

Żylaki kończyn dolnych, lub jak to potocznie mówimy żylaki nóg mogą być różnego typu. Zaczynając od najdrobniejszych poszerzeń czyli tych pajączków zwanych teleangiektazjami, poprzez żylaki siatkowate dochodzimy do żylaków pniowych. W żylnym układzie powierzchownym istnieją dwie żyły: odpiszczelowa i odstrzałkowa, ta ostatania nazywana czasem odpiszczelową małą. Ich połączenia z układem głębokim to ujście odpiszczelowo udowe i odpiszczelowo podkolanowe. To właśnie z tych miejsc może rozpoczynać się ich niewydolność, dlatego też ważna jest wnikliwa ich ocena w badaniu USG kolorowego dopplera.

Na koniec zadajmy może pytanie…. czy żylaki trzeba leczyć, nawet jeśli nie przeszkadzają nam w aspekcie kosmetycznym?

Zdecydowanie tak, gdyż ich nie leczenie prowadzi do 2 zasadniczych powikłań:

  1. lipodermatosclerosis czyli stanu przebarwienia i zgrubienia skóry do którego dochodzi w długim przedziale czasowym od żylaków, poprzez przebarwienia i uszkodzenia skóry do powstania owrzodzeń żylnych
  2. Nagłemu wystąpieniu zakrzepowego zapalenia żył, z ryzykiem zatorowości płucnej prowadzącej do zgonu.

 

Leczenie możemy rozwiazać na dwa sposoby:

  1. fizyczną kompresję
  2. leczenie zabiegowe