Laserowe leczenie żylaków EVLT


Dlaczego potrzebujemy leczenia żylaków?

Z tą dolegliwością czyli przewlekłą niewydolnością żylną niestety wiążą się pewne poważne powikłania. Nadciśnienie żylne powoduje uczucie ciężkości ,powstawania kurczy, swędzeń pieczeń, mrowień oraz obrzeków kończyn dolnych. Postające i zwiększajace sie nadciśnienie żylne może doprowadzić do powstania tzw lipodermatosclerosis czyli stanu widocznego gołym okiem – przebarwienia nad kostką przyśrodkową, stwardnieniem skóry i utratą jej elastyczności. To  efekcie doprowadza do powstania owrzodzenia. Początkowo owrzodzenia żylnego, następnie mieszanego przy współistnieniu bakterii. Niestety na tym etapie leczenie jest utrudnione, co gorsza gdy współwystepuje z cukrzycą.

Powyższe powikłanie ma postępujacy, czasem wieloletni wywiad. Dramatyczne może być inne powikłanie, którym to jest zakrzepowe zapalenie żył, z ryzykiem rozwoju zatorowości płucnej. Szybki przebieg czasem kilkugodzinny daje niestety często małe szanse na leczenie.

Dlatego bardzo istotne jest zdiagnozowanie i leczenie przewlekłej niewydolności żylnej.

 

W naszym centrum medycznym przeprowadzamy skuteczne leczenie żylaków nowoczesną metodą. Pacjenci często martwią się o ryzyko rozwoju bądź nawrotu leczonych żylaków. My proponujemy wysoko specjalistyczne podejście do każdego Pacjenta.

U każdego Pacjenta przeprowadzany jest dokładny wywiad, szczególowe badanie usg color doppler z obrazowaniem żylaków z “mappingiem żylaków”, czyli uwidocznieniem ich miejsca powstania. Aby zaproponować sposób leczenia staramy się aby Pacjent zrozumiał przyczynę swoich dolegliwości, która często dotyczy także innego schorzenia. Proponowane leczenie nie zawsze musi dotyczyć leczenia chirurgicznego czy też laserowego. W wielu przypadkach można zastosować skleroterapię czyli ostrzykiwanie połączone z kompresjoterapią i leczeniem farmakologicznym.

W przypadku gdy badania obrazowe wykażą konieczność leczenia zabiegowego dobieramy najlepszy sposób leczenia. Obecnie zastosowanie lasera do leczenia żylakow pod kontrolą usg kolorowego dopplera przynosi najlepsze efekty z minimalną inwazją. Pacjent do tego zabiegu nie musi byc usypiany a zastosowane znieczulenie tzw tumnescencyjne także pod kontrolą usg jest efektywne i bardzo dobrze znoszone przez każdego pacjenta.

W przypadku skutecznego leczenia żylaków wymagane jest zlikwidowanie nadciśnienia żylnego, które to powoduje powstawanie nowych żylaków. To właśnie metoda laserowego leczenia EVLT (endovenous laser treatment) daje zamierzony efekt. W połączeniu z tzw. miniflebektomią przy jednorazowym zabiegu usuwane są duże zmiany żylakowate bez konieczności zakładania niewygodnych szów. Uniknięcie cięcia chirurgicznego w pachwinie jest dużym komfortem dla Pacjenta, co w parze idzie z istotną w dzisiejszych czasach estetyką.

Zapraszamy zatem do rozważenia leczenia żylaków w naszym centrum medycznym.

 

 z poważaniem,

dr n.med. Witold Truchanowski

specjalista chirurgii ogólnej